Tartalom
További információért kérem látogasson el a www.kineziologia1.hu honlapra!
A Hellinger-féle családfelállítások
A családokhoz kapcsolódó munkát Virginia Satir, majd a pszichodrámás Moreno határozta meg. Böszörményi Nagy Iván munkája kapcsán vonult be az – a láthatatlan kötések a család- és csoport dinamikai megfigyelések fogalomtárába.
Bert Hellinger, rendkívül karizmatikus, intuitív pszichológus és teológus az ő kezei között teljesedett ki és terjedt el a családfelállítás módszere. Már Hellinger is felállít azonban a tényleges személyek mellett szimbólumokat, absztrakt fogalmakat (országok, béke, bűn, stb.).
A módszer lényege, hogy a kérdező résztvevőben meglévő rendszert személyek (un. reprezentánsok) térbeli elhelyezésével szimuláljuk. Az ilyen formán elhelyezett, felállított személyek testi érzetei, a helyzetükben feltörő gondolatai egyrészt betekintést engednek a rendszer dinamikájába (ki kit lát, kire néz szívesen, kit hogyan észlel, kitől tart, kihez közeledne) valamint a helyzetük változtatásával és bizonyos rituálék megtételével a rendszer fejlődési lehetőségei is feltárulnak.
Ennek a folyamatnak a továbbvitelére vállalkozott Insa Sparrer pszichológusnő és párja Matthias Varga von Kibéd filozófus. Ők kifejezetten a rejtett munkát és absztrakciók felállítását tűzték ki célul, mert munkájukat a rendszerszemlélet mellett a rövidterápiás, megoldásorientált terápeuták munkája befolyásolta
Hellinger Rendszerszemléleti felállítások alapelvei
A rendszerek így a családok is a maguk alapjain, hozzájuk tartozó elemekkel együtt a saját szabályaik szerint működnek.
Amikor a rendszerszemléleti felállítások alapelvei szóhoz jutnak, azok azok a helyzetek, amikor zavar keletkezik a rendszerben és ennek okát keressük, ill. a feloldás lehetőségét. A rendszerszemléleti felállítások ilyenkor un. rituálékat alkalmaznak. A rituálék célja, hogy kimondassanak rendszerelemekkel alapigazságokat, amelyek rendszer szempontból az egyensúlyt segítik elő.
Ez felételezi, hogy létezik egyensúly… vagy legalábbis a rendszer működése és létezése szempontjából egy az adott zavart állapothoz (zavart egyensúlyhoz) képest egy a résztvevők számára jobb érzéseket biztosító állapot, amit vagy a rendszer önmegfigyelése által vagy belső szereplő változásával, vagy egy külső körülmény megváltoztatásával el lehet érni.
A rendszerekre három alapvető összefüggés mondható ki:
· A rendszerekhez tartozás elve
azaz, aki egyszer belépett a rendszerbe -pl volt egy első feleség, stb. azzal már egy új rendszer keletkezett és ő ennek az új rendszernek már része
Aki a rendszerhez tartozik, annak jogai és kötelezettségei vannak. Pl.: a rendszerelemet - családtagot– nem lehet kitagadni, elfelejteni, csak úgy a rendszerből kitenni. Fontos a tiszteletteljes elbocsátása mindenkinek, aki tett a családért a személyért, ha az mégoly érdemtelenül viselkedett is.
· A rendszereknek REND-je van.
Szabályrendszere, aminek a betartatása részben működési szabályzatok, részben pedig un. láthatatlan kötelékek és elvárások mentén történik. Leginkább itt is csak azt észleljük, ha zavar van
A legalapvetőbb rend. Aki előbb lépett be a annak ennélfogva tisztelet jár Azért, hogy ő volt az első, vagy mert ő volt ott előbb.Ez még akkor is van, ha Ő csak pár órát élt, vagy meg sem születhetett. Sok „megmagyarázhatatlan” rivalizálásra gyógyír, sokszor azonnali feloldást hoz a rendszerbe ennek a szereplőnek a rendszerbe való állítása és az utóbb jött gyermek, családtag stb. által kimondott a másik elsőbbségét elismerő alapigazsság kifejezése Abban, hogy az előbb jött a világra és többet tapasztalt, az elismerés, hatására látványosan megjavult a kapcsolat.
De a családirendszerre, mint egészre vonatkozóan több értelmezése is lehet a sorrendnek:
- egyrészt a régi rendszer tagjai feltétlen elismerést érdemelnek, hiszen Ők voltak az elsők!
- másrészt ha a család növekszik és ha az adott pillanatban megvizsgáljuk, hogy rendszerszemléletileg mi lenne neki a legjobb, akkor az új, kibővült, új struktúrájú, már új hiteket, érzéseket, gondolatokat bíró személyek érdekei fontosabbak, elsőbbséget érdemelnek, a régi az alapállapotú rendszerhez képest.
- A hierarchia.
A sorrend mellett, meghatározza a rendszerek igazságérzetét még: Az, hogy a családban a vezető a Szülő, akármilyen is a hozott mintája, és egyetlen gyerek se érezze magát vezetőbbnek nála.
Nagyon gyakori probléma, hogy egy gyerek egy gyenge szülőt lát a szüleiben. Gondoljuk csak meg hány és hány családban történik az meg, hogy az egyik szülő kilép a családból pl. válás esetén és akkor valamelyik gyermek, szinte a helyére lépve igyekszik a távozót helyettesíteni, és így erősíteni, támogatni az elhagyott félt, és így nem ismeri el később sem az irányítási kompetenciáját.
· Az adok-kapok egyensúlya.
Gyakran igyekszünk nagyon segítőkészek lenni, többet adni, mint amit kérnek. Igen gyakori amikor - bár felajánlott dolgot fogadnak el, tehát nem honorálták a felajánlott szolgáltatást- akkor bizony néha valamiféle sértődéssel lesz vége a kapcsolatnak.
Rendszerszemléletileg ez azzal magyarázható, hogy megszegődött az adok-kapok egyensúlya, amit a másik fél nem tudott elviselni és kimenekül a kapcsolatból.
Miben segít a Spirituális Családállítás lélek-szintű munkája?
- A családban gyakran felélénkülő konfliktusok, ellentétek és problémák végleges megértéséhez és megszüntetését segíti.
-Segít megtudni mi az akadálya annak, hogy személyes életében nem úgy mennek a dolgai, ahogy Ön szeretné?
-Mi áll sikerességének, boldogulásának, anyagi meggazdagodásának útjába és elgördítheti azokat.
-Megláthatja és feloldhatja a családjában, pár és munkahelyi kapcsolatában jelenlévő negatív összefonódásokat, blokádokat.
Tudományos magyarázat a módszer működésére:
Rupert Sheldrake angol biológus és filozófus kísérlettel bizonyította, azt a morfogenetikus mezőt, amely láthatatlan hálóként összekapcsolja az összetartozó élőlényeket. E megfigyelések szerint a családi lélekben / mezőben, szigorú törvények uralkodnak, melyek, ha megsérülnek, generációkon keresztül negatív hatással vannak a család tagjaira. Ezeket a családokban működő korlátokat, negatív mintákat tárjuk fel, és azt, hogy miért nem tudjuk szabadnak érezni magunkat, és oly módon szeretni, cselekedni, ahogy tudnánk, ahogy szeretni szeretnénk. A módszer feltárja a testben hordozott érzelmeket, amelyek szabadságérzésünket megakadályozzák. Teljesen átélve ezeket, megtaláljuk a hozzájuk tartozó emlékeinket. Az emlékek alapján dolgozunk azokkal az életünkben szereplő személyekkel, akik abban jelen voltak. A csoportból társakat választunk, akik családtagjainkat képviselik, akikkel nemcsak „beszélgetünk”, hanem, ha szükséges meg is bocsátunk nekik, ezáltal szabaddá téve önmagunkat a pozitív változások felé.
A konstellációt állító személyekkel az egész csoport együtt dolgozik, így az minden résztvevőre megérintően, gyógyítólag hat. |